Kategorie

Margolis-Edelman Alina "Ala z Elementarza"

20,00 zł

Pan Marian Falski był wielkim przyjacielem mojej mamy [...]. Kiedy skończyłam siedem lat, przyniósł mi pięknie zapakowany prezent. Był to Elementarz. Na pierwszej stronie na górze w lewym rogu było napisane: „Ali z Elementarza — Autor”.

Na zatłoczonych, brudnych, szaro bezbarwnych ulicach getta widywało się od czasu do czasu grupy dziewczyn w różowych sukienkach, z białymi fartuchami na szelki i w białych czepeczkach na głowie. Wyglądały jak różowe płatki kwiatów, może fiołków alpejskich [...], sprawiały wrażenie istot nierealnych, zjaw przybyłych nie wiadomo skąd.

Tam pod murem, po raz pierwszy w życiu poczułam się naprawdę Żydówką. I że już na zawsze, do śmierci, zostanę z tym żywcem zwęglonymi, z tymi uduszonymi, zagazowanymi w schronach, z tymi, co walczyli i zginęli, bo nie mogli nie zginąć, z tymi, których losu nie podzieliłam.
Alina Margolis-Edelman

Alina Margolis-Edelman (1922-2008), lekarz i społecznik. Uczęszczała do Szkoły Pielęgniarskiej w warszawskim getcie, walczyła w Powstaniu Warszawskim (odznaczona Krzyżem Walecznych). Po wojnie pracowała jako pediatra, organizując system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Od 1970 roku we Francji, współtwórczyni organizacji Lekarze Świata. Odznaczona za pomoc uchodźcom z Wietnamu. Prezes Association Cahiers Littéraires, pierwszego wydawcy kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Założycielka Biura Pomocy Inicjatywom Społecznym i Fundacji Dzieci Niczyje.