Margolis-Edelman Alina „Ala z Elementarza”

22,00 zł20,00 zł

ALINA MARGOLIS-EDELMAN
Ala z Elementarza

Pan Marian Falski był wielkim przyjacielem mojej mamy [...]. Kiedy skończyłam siedem lat, przyniósł mi pięknie zapakowany prezent. Był to Elementarz. Na pierwszej stronie na górze w lewym rogu było napisane: „Ali z Elementarza — Autor”.

Na zatłoczonych, brudnych, szaro bezbarwnych ulicach getta widywało się od czasu do czasu grupy dziewczyn w różowych sukienkach, z białymi fartuchami na szelki i w białych czepeczkach na głowie. Wyglądały jak różowe płatki kwiatów, może fiołków alpejskich [...], sprawiały wrażenie istot nierealnych, zjaw przybyłych nie wiadomo skąd.

Tam pod murem, po raz pierwszy w życiu poczułam się naprawdę Żydówką. I że już na zawsze, do śmierci, zostanę z tym żywcem zwęglonymi, z tymi uduszonymi, zagazowanymi w schronach, z tymi, co walczyli i zginęli, bo nie mogli nie zginąć, z tymi, których losu nie podzieliłam.
Alina Margolis-Edelman

Alina Margolis-Edelman (19222008), lekarz i społecznik. Uczęszczała do Szkoły Pielęgniarskiej w warszawskim getcie; walczyła w Powstaniu Warszawskim (odznaczona Krzyżem Walecznych). Po wojnie pracowała jako pediatra, organizując system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Od 1970 roku przebywała we Francji, współtwórczyni organizacji Lekarze Świata. Odznaczona za pomoc uchodźcom z Wietnamu. Prezes Association Cahiers Littéraires pierwszego wydawcy kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Założycielka Biura Pomocy Inicjatywom Społecznym i Fundacji Dzieci Niczyje.