Márai Sándor "W podróży"

30,00 zł25,00 zł

"To nieprawda, że akurat Saint-Malo było tak niezapomnianie piękne, a nastrój Pistoi tak boleśnie słodki, a Chartres tak ekscytująco ciemnoniebieskie, a Bergen tak sennie szare i deszczowe. [...] Cudowne było wszystko razem, więc nie potrafię się uwolnić od wspomnień, tęsknię do wszystkich tych miejsc naraz i z osobna, do każdego zakątka, niespokojnie i żałośnie. Bo to była wspaniała podróż. I wspólna - brała w niej udział cała ludzkość. Wszystkie krajobrazy i wszystkie miasta znaczyły dla nas to samo, pozostawiły takie samo wspomnienie. [...] Młodość".

"Dawny podróżnik obserwował, słuchał, widział i zapamiętywał. My już tylko jeździmy. [...] Celem eskapad nie była zmiana miejsca, a celem listu podróżnego nie była literatura, ale po prostu tęsknota za przeżyciem; i to właśnie ono wyparowało z podróżowania".
Sándor Márai"O szczególnej wiarygodności szkiców podróżnych Máraiego decyduje nie tyle realność opisu, ile przede wszystkim wyjątkowa wrażliwość obserwatora połączona ze znajomością klasycznej kultury i rzadką intuicją. To dzięki nim dostrzega w swojej epoce niepokojące sygnały zapowiadające nadejście zmian na skalę historyczną. Umieszczone pod pisarskim mikroskopem drgnienia materii, okruchy codzienności ożywają, ukazując czytelnikowi oblicza świata, który znikł na zawsze".
Teresa WorowskaSándor Márai (1900–1989), węgierski prozaik, publicysta, felietonista Radia Wolna Europa. Na język polski przetłumaczono m.in. jego Żar, Wyznania patrycjusza, Ziemię! Ziemię!, Zbuntowanych, Zazdrosnych, a także Dziennik prowadzony w latach 1943–89.


RECENZJE I OMÓWIENIA

Michał Chaciński "Zwierciadło" - czytaj online

Krzysztof Cieślik "Polityka" - czytaj online

Tomasz Fiałkowski "Tygodnik Powszechny" 15 I 2012 - czytaj online

Paweł Goźliński "Gazeta Wyborcza" - czytaj online

Piotr Jagielski "Literatki.com" - czytaj online

Beata Kęczkowska "Co jest grane" (dodatek do "Gazety Wyborczej")

Monika Małkowska "Rzeczpospolita" - czytaj online

Tomasz Osiński "Kulturaonline.pl" - czytaj online

Sławomir Parfianowicz Blog "Sparfianowicz.wordpress.com" - czytaj online

Paweł Smoleński "Gazeta Wyborcza" - czytaj online

Agnieszka Sowińska "Dwutygodnik" - czytaj online

Wojciech Wojciechowski

Marek Zagańczyk
Program 2 Polskiego Radia - słuchaj online

TVP Kultura "Tygodnik Kulturalny" - zobacz online

Portal Kobieta.Onet.pl - czytaj online