Miłosz Czesław "Rosja. Widzenia transoceaniczne" T. II

47,00 zł38,00 zł

Książka powystawowa, może mieć zabrudzenia i zagięcia bez szkody dla tekstu.

 

Wypowiedzi Czesława Miłosza o Rosji zostały po raz pierwszy zebrane w dwutomowej, osobnej publikacji [...]. Niniejszy tom II obejmuje uwagi Miłosza z lat 1936-2004 na temat Rosji XX wieku, właściwej jej polityki, mentalności i literatury. Z łatwością moglibyśmy ułożyć także tom III, gdyż jego pisarstwo o Rosji obejmuje tysiące stron i całe jego twórcze życie. Jak sam powiedział kiedyś o Jerzym Giedroyciu: „Budowanie mostów pomiędzy Polską i tą «inną» Rosją to ważny powód tytanicznych wysiłków wydawniczych”.


Rosja. Mój stosunek do niej jest poważny, ale polski zajad we mnie siedzi i daje o sobie znać od czasu do czasu, ku mojemu niezadowoleniu.

Chciałbym jedno: być człowiekiem. To więcej, niż być komunistą czy rasistą, czy liberalnym demokratą. [...] Zmierzyć tą miarą prądy myśli i dzieła sztuki...

Polska i Rosja podążały różnymi drogami. Ale jest też coś wspólnego: i wy, i my stoimy wobec Europy Zachodniej, jesteśmy sobie bliscy, a Europa Zachodnia to coś innego. To oczywiście paradoksalne, bo Polska, rzec można, patrząc z waszej strony, jest krajem zachodnim, ale patrząc z Zachodu, Polska wraz z Rosją to Europa Wschodnia.

Czesław MiłoszRECENZJE

Michał Bohun "Przegląd Polityczny" 2012 nr 112 (czerwiec) 

Tomasz Fiałkowski "Tygodnik Powszechny" - czytaj online

Magdalena Grochowska "Gazeta Wyborcza" - czytaj online

Małgorzata Szumna "Nowa Dekada Krakowska" (2013 nr 1/2)