Kategorie

Bassani Giorgio, "Złote okulary"

Producent: Zeszyty Literackie
29,00 zł

Książka powystawowa, może mieć zabrudzenia i zagięcia bez szkody dla tekstu. Na wyprzedaży dostępne są tylko pojedyncze egzemplarze.

Giorgio Bassani

„Złote okluary” 

Tłum. Halina Kralowa

Po wejściu do kina wypatrywali go na dole, wzdłuż brudnych bocznych ścian, przy wyjściach zapasowych i drzwiach do toalet, póki nie dostrzegli charakterystycznego poblasku jego złotych okularów. [...] Jeśli w Ferrarze był ktoś z bogatej burżuazji, kto miał prawo przebywać na widowni wśród pospólstwa, zagłębiać się z własnej woli i na oczach wszystkich w odrażający półświatek „miejsc” za jednego lira i dwadzieścia centów, nie mógł nim być nikt inny jak doktor Fadigati. [...] Jego stylu upatrywano w dyskrecji, w staraniach, jakich zawsze dokładał, by ukryć własne skłonności, by nie wywołać skandalu.

Wystarczyło mi odnaleźć dawne, matczyne oblicze mojego miasta, aby tamto okrutne poczucie wykluczenia zniknęło od razu. Prześladowania i masakry, które czekały nas być może (od dziecka słyszałem o nich ciągle jako o perspektywie dla nas, Żydów, zawsze możliwej), nie budziły już we mnie lęku.

Giorgio Bassani 

 

„Złote okulary” Giorgio Bassaniego jednego z najwybitniejszych pisarzy włoskich to opowieść o podwójnym wykluczeniu z życzliwej wydawałoby się wspólnoty. Inność, odmienność głównego bohatera wynika zarówno z jego żydowskiego pochodzenia, jak i homoseksualizmu. Akcja opowiadania, wydanego po raz pierwszy po polsku, w tłumaczeniu Haliny Kralowej, rozgrywa się w faszystowskiej Ferrarze. Bassani opowiada o niespełnionej miłości, o fascynacji młodością, a zarazem kreśli obraz świata na chwilę przed katastrofą II wojny światowej.


Giorgio Bassani
(1919–2000). Poeta, pisarz i wydawca, autor cyklu Il romanzo di Ferrara. Redaktor pisma „Botteghe Oscure”. Jego powieść Ogród rodziny Finzi-Continich sfilmował Vittorio De Sica (Oscar 1972). Opracował do druku dla wydawnictwa Feltrinelli Lamparta Tomasiego di Lampedusa.