Bassani Giorgio, "Złote okulary"

Producent: Zeszyty Literackie
29,00 zł15,00 zł

Giorgio Bassani
„Złote okluary” 

Tłum. Halina Kralowa

Po wejściu do kina wypatrywali go na dole, wzdłuż brudnych bocznych ścian, przy wyjściach zapasowych i drzwiach do toalet, póki nie dostrzegli charakterystycznego poblasku jego złotych okularów. [...] Jeśli w Ferrarze był ktoś z bogatej burżuazji, kto miał prawo przebywać na widowni wśród pospólstwa, zagłębiać się z własnej woli i na oczach wszystkich w odrażający półświatek „miejsc” za jednego lira i dwadzieścia centów, nie mógł nim być nikt inny jak doktor Fadigati. [...] Jego stylu upatrywano w dyskrecji, w staraniach, jakich zawsze dokładał, by ukryć własne skłonności, by nie wywołać skandalu.

Wystarczyło mi odnaleźć dawne, matczyne oblicze mojego miasta, aby tamto okrutne poczucie wykluczenia zniknęło od razu. Prześladowania i masakry, które czekały nas być może (od dziecka słyszałem o nich ciągle jako o perspektywie dla nas, Żydów, zawsze możliwej), nie budziły już we mnie lęku.

Giorgio Bassani 

 

„Złote okulary” Giorgio Bassaniego jednego z najwybitniejszych pisarzy włoskich to opowieść o podwójnym wykluczeniu z życzliwej wydawałoby się wspólnoty. Inność, odmienność głównego bohatera wynika zarówno z jego żydowskiego pochodzenia, jak i homoseksualizmu. Akcja opowiadania, wydanego po raz pierwszy po polsku, w tłumaczeniu Haliny Kralowej, rozgrywa się w faszystowskiej Ferrarze. Bassani opowiada o niespełnionej miłości, o fascynacji młodością, a zarazem kreśli obraz świata na chwilę przed katastrofą II wojny światowej.


Giorgio Bassani
(1919–2000). Poeta, pisarz i wydawca, autor cyklu Il romanzo di Ferrara. Redaktor pisma „Botteghe Oscure”. Jego powieść Ogród rodziny Finzi-Continich sfilmował Vittorio De Sica (Oscar 1972). Opracował do druku dla wydawnictwa Feltrinelli Lamparta Tomasiego di Lampedusa. 

RECENZJE:
Paweł Bravo "Tygodnik Powszechny" (3 VIII 2014)
Jarosław Kamiński "Dwutygodnik.com" - czytaj online
Juliusz Kurkiewicz "Gazeta Wyborcza" (7 III 2014) - czytaj online
Tomasz Fiałkowski "Tygodnik Powszechny" (16 III 2014)
Alicja Rose
"Kultura Liberalna" (6 V 2014) - czytaj online
Hanna Serkowska "Nowe Książki"  2014 nr 6
Krzysztof Cieślik "Polityka" (30 VII 2014) - czytaj online
Krzysztof Zabłocki
 "Homiki.pl" (21 IV 2014) - czytaj online
Aleksandra Buchaniec-Bartczak "Forum Zydów Polskich" - czytaj online
Blog "Biblioteka Młodego Człowieka" - czytaj online
Bartosz Żurawiecki "Replika" 2014 nr 48