Kategorie

Brodski Josif, "82 wiersze i poematy"

45,00 zł

Książka powystawowa, może mieć zabrudzenia i zagięcia bez szkody dla tekstu.

Josif Brodski, 82 wiersze i poematy

Wybór i opracowanie Stanisław Barańczak
Przedmowa Czesław Miłosz
Warszawa 2013
s. 264

Tom 82 wiersze i poematy, po raz pierwszy ogłoszony po polsku przez Zeszyty Literackie w Paryżu w 1988 roku, jest najpełniejszą prezentacją dorobku poetyckiego Josifa Brodskiego. Niniejszy tom rozpoczyna edycję dzieł zebranych Josifa Brodskiego z łamów Zeszytów Literackich.

Życie jako moralna przypowieść. Poeta uwięziony i skazany przez państwo, następnie przez państwo wygnany, i po jego śmierci szef państwa klęczący u jego trumny. I ta baśń przydarzyła się w naszym mało baśniowym stuleciu.
Czesław Miłosz

Wraz z nieliczną garstką największych twórców XX wieku Josif Brodski wiernie stał na straży słowa, strzegł jego powagi i godności. Władał nim mistrzowsko z siłą i precyzją, aby stawić opór kłamstwu i barbarzyństwu.
Zbigniew Herbert


Josif Brodski

Ur. 1940 w Petersburgu, zm. 1996 w Nowym Jorku. W ZSRR został skazany za „pasożytnictwo”, 1964; zesłany w okolice Archangielska. W 1972 wyemigrował do USA, gdzie wykładał literaturę. Od 1983 członek zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. Laureat literackiej Nagrody Nobla, 1987. Doktor honoris causa University of Oxford, Yale University, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wielu innych światowych uczelni. United States Poet Laureate, 1991–92; przyjęty w poczet rycerzy maltańskich, 1992. Pochowany w Wenecji na San Michele. 

RECENZJE

Tomasz Fiałkowski "Tygodnik Powszechny" (25 VIII 2013) - czytaj online