Różycki Tomasz, "Tomi. Notatki z miejsca postoju"

25,00 zł


Tomasz Różycki, Tomi. Notatki z miejsca postoju
Seria Podróże

Zaglądam do knajp, księgarń, sklepów, na bazary, do świątyń i siadam na wszystkich ławkach. [...] Jestem potwornie ciekawy, każde nowe miejsce wzbudza we mnie niepowstrzymaną chęć przemierzania go — wydaje mi się, że w ten sposób poczuję choć przez moment ducha, to coś, o czym Rzymianie mówili, że jest małym geniuszem niewidzialnym, unoszącym się czasem w powietrzu i mającym niezbadany związek z miejscem i umarłymi, którzy tam zostali pochowani.


Życie jest w Tomi, tylko w Tomi, w szarym Tomi, nigdzie indziej. Cała reszta to choroby, majaczenia, iluzje, ułudy, bakcyle dziwnych rojeń umysłu, gorączka egzotyczna, wirus, który wyfrunął nagle z otwartych stron zakurzonej książki, przeniósł się na ubraniu z dalekich krajów. [...] Tomi jest za oknem, szare i spowite w mgły. Mgły rodzą się na okolicznych polach, z ciepłej jeszcze ziemi, której dotyka chłód. Miłość między nami jest niemożliwa, wszystko pozostałe tak.

Stolicą świata jest Tomi.

Tomasz Różycki


Tomasz Różycki, urodzony w Opolu, 1970. Ogłosił m.in. poemat Dwanaście stacji (Znak 2004, Nagroda Kościelskich), tomy wierszy Kolonie (Znak 2006; nominacja do Nagrody Nike), Księga obrotów (Znak 2010) oraz powieść Bestiarium (Znak 2012). Tłumacz Du Bellaya, Mallarmégo, Segalena. Laureat Nagrody „Zeszytów Literackich” im. Josifa Brodskiego w dziedzinie poezji.

Recenzje i omówienia:

Tomasz Fiałkowski
 "Gazeta Wyborcza" (2 VII 2013) - czytaj online

Rozmowa Autora z Dorotą Gacek, Program II Polskiego Radia - słuchaj online