Zagańczyk Marek "Cyprysy i topole"

25,00 zł20,00 zł

 

Książka o sztuce podróżowania, o wpisanej w wędrówkę samotności. Przewodnik po miejscach, dziełach sztuki i literatury. Wśród wyróżnionych miejsc znalazły się Asolo, Berlin, Byszewy, Dolina Orcii, Ferrara, Florencja, Inflanty, Korsyka, Kreta, Piza, Rzędziny, Wenecja...

"Kolejny po „Drodze do Sieny” zbiór szkiców będących rodzajem pielgrzymek do miejsc, w których mieszkali, lub z którymi związani byli bliscy autorowi malarze i pisarze. Siłą tej książki jest wiedza o przedmiocie, czarem – czuły opis".

Julia Hartwig

"Widok toskańskiej doliny jest dla mnie wzorem doskonałości i znakiem chwil szczęśliwych. W dni jesienne i zimowe noszę go w pamięci jak talizman i szukam dla niego godnego odpowiednika wśród północnych pejzaży. Wędruję, szukając ulotnych cieni, wydeptuję szlak, licząc, że w końcu odnajdę dawny kształt miasta, krajobrazu, choćby jego zarys, i wpiszę w niego kilka bliskich mi postaci, mocniej uchwycę ich obecność. Samotność jest może najważniejszą częścią podróży, tej prawdziwej wiodącej w odległy świat, i tej, równie ważnej, pozwalającej jedynie siłą wyobraźni podążać w nieznane". 

Marek Zagańczyk


RECENZJE I OMÓWIENIA:
 
Julia Hartwig "Gazeta Wyborcza" (4 VIII 2012)czytaj fragment online 
 
Tomasz Fiałkowski "Tygodnik Powszechny" (8 VII 2012) - czytaj online
 
Juliusz Kurkiewicz "Gazeta Wyborcza" ("Duży Format" 28 VI 2012)czytaj online

Litewski przekład fragmentu książki (szkic "Monte Amiata") "Šiaurės Atėnai" 24 VIII 2012czytaj online 

Anna Dziewit-Meller 
"Tygodnik Powszechny" ("Magazyn Literacki" 16 IX 2012) 

Janusz Majcherek "Przegląd Polityczny" (2013 nr 1 / 117)

Tadeusz Dąbrowski "Odra" (2013 nr 4) 
 
Julia Metera "Nowe Książki" (2012 nr 8)
 
Wiesław Chełminiak "Rzeczpospolita" (30 VI 2012)
 
Program I Polskiego Radia: Marek Zagańczyk w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk - słuchaj online 
 
Program II Polskiego Radia: Marek Zagańczyk w rozmowie z Dorotą Gacek - słuchaj online
 
Program III Polskiego Radia: Marek Zagańczyk w rozmowie z Barbarą Marcinik  - słuchaj online
 
Radio dla Ciebie: Marek Zagańczyk w rozmowie z Romanem Kurkiewiczem - słuchaj online

Blog "Małgosia-india" - czytaj online

Tadeusz Wrzosek, Portal Księgarski - czytaj online
 
 
Aneta Łastik:„Jakie to niezwykłe, że dla ludzi takich jak ja, którym trudno jest medytować, książka Marka Zagańczyka daje ten sam, poszukiwany w medytacjach, efekt wyciszenia, dobrego samopoczucia, ciepła. „Podróżowanie” z nim i jego wiekowymi przyjaciółmi, zatrzymywanie się, by odczuć opisywane bogactwo natury, obrazów, które zatrzymały na płótnie czas odległych czasów, zapomnianych postaci, uspokaja, zmusza twarz do uśmiechu, zaprasza do marzenia. W świecie, w którym tylko katastrofa/choroba może człowieka zatrzymać w idiotycznej pogoni za tym co, koniec końców, nic nie warte i zmusić do refleksji - pojawia się Marek Zagańczyk z jego książką. Składa się ona, według mnie, z krótkich medytacji: o urodzie stworzenia boskiego - naturze, o człowieku i jego niezwykłej twórczości, o podróżowaniu, książkach, o przeszłości i ludziach, którzy ją wypełnili swoją wyjątkowością. Zabiera nas w podróż w piękno zadumy i odrywa od, podekscytowanego tempem i tępotą codziennych zmagań, życia w mieście więc pozwala spotkać się z samym sobą, z naszą umiejętnością marzenia, śledzenia ruchu skrzydeł ptaków, zamyśleniem. W tę niezwykłą podróż autor zabiera czytelnika, z wielką hojnością i skromnością dzieląc się wszystkim co go wzrusza. Książkę należy czytać tak właśnie jak się medytuje, czyli jedna medytacja dziennie czy tygodniowo - tak to odczuwam”. 
Aneta Łastik